X

مرتضی رحمتی برگزیده جشنواره حضرت علی اکبر (ع)

مرتضی رحمتی برگزیده جشنواره حضرت علی اکبر (ع) در گفت‌وگو با «جوان»

این جشنواره با شناسـایی و ارزش‌نهادن به اندیشه‌های سازنده جوانان ایـران اسلامی، همه ساله در روز ۱۱ شعبان، مصادف با سالروز تولد حضرت علی اکبر(ع) برگزار می‌شود.» از آنجایی که جوانان بسیجی در این جشنواره حائز رتبه‌های برتری می‌شوند، هرازگاهی در روزنامه جوان به معرفی تعدادی از این جوانان می‌پردازیم. مرتضی رحمتی از برگزیدگان بسیجی این جشنواره است که برای دقایقی با او همکلام شدیم تا از چگونگی برگزیده شدنش در جشنواره حضرت علی‌‌اکبر(ع) جویا شویم.

ابتدا مایلیم خودتان را برایمان معرفی نمایید.

مرتضی رحمتی هستم متولد تیر ماه ۱۳۶۵ در شهرکرد. تحصیلاتم را در زادگاهم پشت سر گذاشتم و در رشته مهندسی کشاورزی گرایش آب در دانشگاه شهرکرد مدرک کارشناسی خود را اخذ نمودم و هم‌اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته سازه‌های آب در دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران هستم.

از سال ۱۳۷۹ و با آغاز دوران تحصیلات متوسطه با تشویق یکی از دوستانم به عضویت پایگاه بسیج سید‌الشهدا(ع) شهرکرد در آمدم. با گذشت زمان و فعالیت بیشتر در این پایگاه دریافتم که بسیج عرصه بسیار مناسبی برای فعالیت و رشد معنوی است. به همین جهت ارتباط خود را با این مجموعه بیشتر کردم. در تمام این مدت در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، نظامی و. . . به فعالیت پرداختم.

چطور شد که حائز رتبه در جشنواره علی‌اکبر(ع) شدید؟

کسب این مقام اولاً عنایت خداوند متعال به من بود و توفیقی که حضرت حق به این حقیر نصیب فرمود تا بتوانم در بخش فعالیت‌های مسجدی حائز رتبه شوم. در مرتبه بعد نتیجه تلاش جمع کثیری از دوستانم در مجموعه پایگاه مقاومت بسیج سیدالشهدا (ع) بود که همواره کمک و مساعدت این عزیزان منجر به نتیجه رسیدن فعالیت‌هایم می‌شد.

به نظر شما همراهی بسیج در بخش اجتماعی جشنواره حضرت علی اکبر(ع) چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

با توجه به رسالت بسیج در خصوص حفظ نظام و دستاورد‌های انقلاب اسلامی ایران، حضور بسیج در موضوعات اجتماعی همچون دیگر عرصه‌ها منشأ برکات و خدمات زیادی به انقلاب و کشور شده و گسترش تفکر بسیجی در اقشار مختلف جامعه را رقم می‌زند.

به نظر شما که به عنوان یک جوان فعال در عرصه مساجد حائز رتبه در جشنواره حضرت علی اکبر(ع) شده‌اید، جایگاه مسجد در جامعه اسلامی و به خصوص در رشد و قوام نظام اسلامی چیست؟

مسجد در زمان رسول اکرم(ص) به عنوان یک پایگاه و یک جلوه و نماد کامل برای شروع همه خوبی‌ها و هدایت انسان‌ها بنا شد. لذا در ایران اسلامی نیز امروز مساجد به عنوان پایگاه‌های مهم در جمهوری اسلامی به چشم می‌آیند. از جمله کارکردهای کنونی مساجد می‌توان به گسترش معنویت، آشنایی با ادعیه، مسائل مهم شرعی، عقیدتی و هدایتی اشاره کرد. مسجد یک نماد کامل اتحاد است؛ خانه‌ای که فقیر و غنی، بزرگ و کوچک نمی‌شناسد. مسجد جایگاه یکسان‌سازی و انسان‌سازی است، همچنین جایگاه علم، ادب، اخلاق و الگوی نظم الهی روی کره زمین است. علاوه بر این خانه پاکی‌ها و محبت‌هاست پس این جایگاه برای سعادت انسان‌ها بنا شده و باید توجه بیشتری به آن صورت بگیرد. در عصر حاضر نیز انقلاب ۲۲ بهمن از جایگاه مساجد نتیجه گرفت و شهدا در هشت سال دفاع مقدس نمونه کاملی از شاگردان سنگر مساجد هستند که از این جایگاه به بزرگترین درجات رسیدند. باید قدر این جایگاه معنوی را بدانیم و از این فرصت به درستی استفاده کنیم. در یک نگاه کلی با مروری به تاریخ درخشان اسلام از زمان تشکیل حکومت توسط پیامبراکرم‌(ص) می‌توان دریافت که مسجد به عنوان یک پایگاه حاکمیتی مهم مطرح بوده که درطول زمان و با تغییرات ایجاد شده به یک مرکز عبادی مبدل شده است. با این حال با کمی توجه و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان نقش مسجد را در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی فعال کرد و به واسطه ارتباط مسجد با شرع مقدس اسلام، گسترش کمی و کیفی این اماکن مقدس کاملاً در جهت ایجاد جامعه دینی خواهد بود.

بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی را می‌توان خارج از مسجد نیز انجام داد، فرق انجام این امور در مسجد با جاهای دیگر چیست؟

در جواب سؤال قبل اشاره کردم که ارتباط مسجد با شریعت و ساحت مقدس اسلام باعث می‌شود فعالیت‌هایی که در ظاهر غیر دینی و جدید باشند هم با رویکرد و اهداف مقدس و شرعی انجام شوند که این امر خود در ایجاد جامعه دینی مؤثر است.

بسیج چگونه می‌تواند مساجد را تبدیل به پرورشگاهی یا محلی برای کادر‌سازی نظام نماید؟

ماهیت بسیج کاملاً دینی است و گسترش بسیج از مساجد نشان دهنده این ارتباط عمیق است. در بالا اشاره کردم که مسجد می‌تواند فعالیت‌های گوناگون را رنگ دینی بدهد و این امر در خصوص فعالیت‌های سازمان بسیج که یکی از آنها کادرسازی است نیز صادق است.

نقش بسیج ومسجد برای تحقق مطالبات رهبری همچون تولید ملی و افزایش جمعیت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این امر نیاز مند برنامه‌ریزی مناسب است و بسیج با ارتباط عمیقی که با مسجد دارد یکی از ارکان‌های مهم این فرایند به شمار می‌رود ولی باید توجه داشت که سایر بخش‌ها به عنوان اجزایی از اجتماع مسلمانان باید برای موفقیت در این امر کاملاً هماهنگ و دقیق عمل کنند.

نسبت بین بسیج ومسجد را چطور تعریف می‌کنید؟

بسیج مولود مسجد است چه از نظر مکتب و چه از نظر سیستم. بسیج بدون مسجد کارکرد خود را نخواهد داشت هر چند که بسیج در همه عرصه‌ها و مراکز گسترش یافته ولی در این مراکز نیز رسالت بسیج چیزی جز ایجاد جامعه دینی نیست و این همان رسالت مسجد است.

بسیج و مسجد هر دو پایگاه معنوی، مذهبی و مردمی هستند و در یک جمله می‌توان گفت این دو یک هدف خاص و مشترک را دنبال می‌کنند. ولی جهت پیشبرد اهداف، بسیج باید بتواند با مسجد ارتباط نزدیک داشته باشد تا بتوانند با همکاری یکدیگر قاعده اتحاد را دنبال کنند و به تعبیر دیگر یک فرد بسیجی همان شخص مسجدی است که شروع به فعالیت در بسیج کرده تا با حضور خود جانی تازه به کالبد مساجد ببخشد.

چطور می‌شود مسجد را به عنوان ارکان اصل جامعه اسلامی جا اندخت و نقش بسیج در این مسیر چیست؟

در احادیث بهترین عبادت خدمت به خلق بیان شده است در خصوص تعامل مسجد و بسیج نیز چنانچه بسیج به سمت ارائه خدمت بیشتر به اهالی مسجد حرکت کند می‌تواند از بستر مناسب مسجد برای پیشبرد اهداف خود استفاده کند که در واقع همان ایجاد جامعه دینی است.

بسیج به عنوان سرباز ولایت بااستفاده از بستر مناسب مساجد می‌تواند ارتباط خود با بدنه جامعه را گسترش دهد و از این طریق مطالبات رهبری را در سطح اقشار مختلف جامعه تحقق سازد.

و سخن پایانی.

در پایان از خداوند متعال توفیق روزافزون برای همه خدمتگزاران به اسلام و مسلمین را خواستارم. به امید روزی که لشکر مخلص خدا در رکاب ولی خدا در مسیر تعالی بشر گام بردارد.

نویسنده : صغری خیل فرهنگ 
منبع : روزنامه جوان

ارسال این مطلب به صفحه شخصی خود در : لينکام | نت ايران | لينک پد | ايميل | دنبالر | هم ميهن | فيسنما | کلوب | افسران | توییتر | فیس بوک | گوگل پلاس |

ارسال دیدگاه