X

تشویق به کار در قرآن

تشویق به کار و تلاش به عنوان عامل مهمی در رشد معنوی و تربیتی ، موضوعی است که قرآن کریم در آیات متعددی انسان را به آن دعوت و توصیه نموده است .

در قرآن کریم ۳۶۰ آیه درخصوص کار و ۱۹۰ آیه درباره احکام و قوانین مربوط به آن آمده است. خداوند متعال درقرآن کریم درباره ارزش کار ، مسئولیت کارگر و چگونگی پاداش و مجازات وی آیاتی نازل نموده است. .

در این بخش از مقاله برخی از آیات قرآن کریم در باب کارکرد صحیح که موجب ثواب و بخشش از طرف خداوند است و همچنین برخی از آیات قرآنی را که بر ضرورت سعی و تلاش جهت کسب روزی تاکید می کند بیان می نماییم.

(درستکاری)

درستکاری شعار وهدف اسلام است و مراتب عدالت و خیر و الفت را در میان مردم منتشر کرده است.

منجی بشریت، پیامبراکرم (صل الله علیه وآله) با شیوه درستکاری مردم را به دین اسلام دعوت می نمود، ومی فرمودند: اصل وحقیقت دین اسلام در درستکاری است وهیچگاه دین ودرستکاری از هم جدا نمی شوند. همیشه مومنین و بزرگان دین بر درستکاری تاکید می نمودند.

درستکاری قلبها را منور می کند ونیتها را پاک و ذات انسان را از پلیدی دور نگه می دارد.

درستکاری از نظر دین اسلام مهمترین امتیاز بین مردم است. ارزش انسان به ثروت زیاد و یا دیگر لذت های دنیوی نیست، بلکه ارزش انسان به تقوی وعمل نیک اوست. (ان اکرمکم عند الله اتقاکم).

در این بخش آیاتی از قرآن کریم که در مدح درستکاری و بزرگداشت مقام درستکاران نازل شده، بیان می گردد :

۱-(ومن أحسن قولاً ممن دعا إلى اللّه، وعمل صالحاً وقال إننی من المسلمین) چه کسى خوش گفتارتر است از آن کس که دعوت به سوى خدا مى‏کند و عمل صالح انجام مى‏دهد و مى‏گوید: من از مسلمانانم‏

۲-(إِنَّ الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ کَانَتْ لَهُمْ جَنَّاتُ الْفِرْدَوْسِ نُزُلًا) اما کسانى که ایمان آوردند و کارهاى شایسته انجام دادند، باغهاى بهشت برین محل پذیرایى آنان خواهد بود.

۳)-منْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ(هر کس کار شایسته‏اى انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالى که مؤمن است، او را به حیاتى پاک زنده مى‏داریم; و پاداش آنها را به بهترین اعمالى که انجام مى‏دادند، خواهیم داد.

۴-(ومن یعمل من الصالحات من ذکر أو أنثى وهو مؤمن فأولئک یدخلون الجنة ولا یظلمون نقیراً) و کسى که چیزى از اعمال صالح را انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالى که ایمان داشته باشد، چنان کسانى داخل بهشت مى‏شوند; و کمترین ستمى به آنها نخواهد شد.

۵-(وَالَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَنُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِیلًا) و کسانى که ایمان آورده‏اند و اعمال صالح انجام داده‏اند، بزودى آن را در باغهایى از بهشت وارد مى‏کنیم که نهرها از زیر درختانش جارى است; جاودانه در آن خواهند ماند. وعده حق خداوند است و کیست که در گفتار و وعده‏هایش، از خدا صادقتر باشد؟

۶-(فَمَنْ کَانَ یَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا یُشْرِکْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا) هر که به لقاى پروردگارش امید دارد، باید کارى شایسته انجام دهد، و هیچ کس را در عبادت پروردگارش شریک نکند.

۷-(یَا أَیُّهَا الرُّسُلُ کُلُوا مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّی بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ) اى پیامبران! از غذاهاى پاکیزه بخورید، و عمل صالح انجام دهید، که من به آنچه انجام مى‏دهید آگاهم.

۸-(وَإِنِّی لَغَفَّارٌ لِمَنْ تَابَ وَآَمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا ثُمَّ اهْتَدَى) و من هر که را توبه کند، و ایمان آورد، و عمل صالح انجام دهد، سپس هدایت شود، مى‏آمرزم.

۹-(الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا) و به مؤمنانى که اعمال صالح انجام مى‏دهند، بشارت مى‏دهد که براى آنها پاداش بزرگى است.

۱۰-(لِیَجْزِیَ الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الْکَافِرِینَ) این براى آن است که خداوند کسانى را که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند، از فضلش پاداش دهد; او کافران را دوست نمى‏دارد.

اکنون می پردازیم به آیاتی که خداوند مردم را به درستکاری دعوت می کند وآنهارا به شرکت وسبقت در این کار تشویق می نماید ، بدانید عمل درستکاری بهترین عملی است که انسان در زندگی به آن رسیده و آن را برای آخرتش ذخیره نموده است و همچنین در دنیا به این عمل افتخار می کند .

(تشویق قرآن در کسب و کار)

قرآن کریم در این باره می فرماید کسب و کار و سعی و تلاش برای همه ضرورت دارد. خداوند می فرماید: (فَإِذَا قُضِیَتِ الصَّلَاةُ فَانْتَشِرُوا فِی الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَاذْکُرُوا اللَّهَ کَثِیرًا لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ) و هنگامى که نماز پایان گرفت (شما آزادید) در زمین پراکنده شوید و از فضل خدا بطلبید، و خدا را بسیار یاد کنید شاید رستگار شوید.

راهکارهای دین اسلام بشکلی است که بین کار برای نیاز های زندگی ومبارزه با نفس و ارتباط با خدا و بدست آوردن رضایت خدا توازن بر قرار می کند. در این خصوص قرآن کریم می فرماید: (وابتغ فیما آتاک اللّه الدار الآخرة ولا تنس نصیبک من الدنیا) و درآنچه خدا به تو داده، سراى آخرت را بطلب; و بهره‏ات را از دنیا فراموش مکن;

شیوه اسلام به این گونه نیست که انسان باتمام قدرت ونیرویش دنبال خوشی در زندگی باشد و فقط به نیاز های خود فکر کند و خدا را فراموش کند، و یا اینکه فقط به فکر آخرت باشد و فقط کارهای ثواب انجام دهد و زندگی را فراموش کند ، بلکه انسان باید در زندگی هم برای گذراندن امور دنیایش کار کند وهم بفکر آخرتش باشد.

قرآن کریم مردم را به کار کردن راهنمایی می نماید، وتأکید می کند که در زندگی انسان مثبت باشند و با جدّیت ونشاط از زندگی استفاده کرده و برای دیگران نیز مفید باشد، قران انسانها را از زندگی منفی و انزوا از کار نهی می کند.

خداوند می فرماید: (فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِنْ رِزْقِهِ وَإِلَیْهِ النُّشُورُ) در اطراف زمین گردش کنید و از روزیهاى خداوند بخورید; و بازگشت و همه به سوى اوست.

خداوند متعال زمین را خلق نمود و آن را از نعمتهایش پر نمود که انسان از همه چیز آن استفاده کند و در آسایش زندگی کند . (وَآَیَةٌ لَهُمُ الْأَرْضُ الْمَیْتَةُ أَحْیَیْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبًّا فَمِنْهُ یَأْکُلُونَ (*) وَجَعَلْنَا فِیهَا جَنَّاتٍ مِنْ نَخِیلٍ وَأَعْنَابٍ وَفَجَّرْنَا فِیهَا مِنَ الْعُیُونِ (*) لِیَأْکُلُوا مِنْ ثَمَرِهِ وَمَا عَمِلَتْهُ أَیْدِیهِمْ أَفَلَا یَشْکُرُونَ)

زمین مرده براى آنها آیتى است، ما آن را زنده کردیم و دانه‏هاى (غذایى) از آن خارج ساختیم که از آن مى‏خورند; و در آن باغهایى از نخلها و انگورها قرار دادیم و چشمه‏هایى از آن جارى ساختیم، تا از میوه آن بخورند در حالى که دست آنان هیچ دخالتى در ساختن آن نداشته است! آیا شکر خدا را بجا نمى‏آورند؟

بنابراین نتیجه میگیریم که هیچگاه انسان بدون جدیت و تلاش و کسب و کار به نعمتهای الهی نمی رسد.

ارسال این مطلب به صفحه شخصی خود در : لينکام | نت ايران | لينک پد | ايميل | دنبالر | هم ميهن | فيسنما | کلوب | افسران | توییتر | فیس بوک | گوگل پلاس |

ارسال دیدگاه